r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Orhan ŞallıelOrhan Şallıel 1968 yılında Adana’da doğdu. Babası Rıfat Şallıel’dir.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda fagot dalında öğrenimini tamamladıktan sonra 6 yıl boyunca İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda fagot sanatçısı olarak çalışırken bir yandan da kompozisyon bölümünde İlhan Usmanbaş ve Erçivan Saydam’la bestecilik öğrenimi gördü. Aynı dönemde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde Orhan Tanrıkulu, Renato Palumbo ve Robert Wagner’den şeflik dersleri aldı; bu alandaki çalışmalarını geliştirmek üzere Hollanda’ya gitti.

3 yıl boyunca Hollanda’da Rotterdam ve Amsterdam konservatuvarlarında orkestra şefliği, kompozisyon ve caz piyanistliği okudu Orkestra Şefliğinden diploma aldı. Hollanda’daki eğitimi sürerken kazandığı bursla Helsinki Sibelius Akademisi’ne gönderildi ve Jorma Panula, Eri Klas, Atso Almila, Colin Metters gibi ünlü şeflerle birlikte çalıştı. Avusturya ve İtalya’da katıldığı şeflik kurslarında ise Karl Österreicher, Yuji Yuasa, İlya Musin ve Valeri Gergiev ile çalışma olanağını buldu.

Kuhmo Chamber Music Festivalinde Sanat Yönetmeni asistanlığı yaptı. Yurda dönüşünde İstanbul Devlet Operası orkestrasını başarıyla yöneterek adını duyurmuş, tüm devlet senfoni orkestraları ile konserler vermiş. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde kendi eserini defalarca yönetmiştir. 1998-2009 yılllarıarasında Bursa Bölge Senfoni Orkestrası’nın şefi ve sanat yönetmenliğini üstlenmiş olan Orhan Şallıel 2009 Nisan ayında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın şefi ve sanat yönetmeni olmuştur. Bunun yanı sıra Şallıel, 1992 yılından bu yana Hollanda, Finlandiya, Avusturya, Polonya, Almanya, Çin, Japonya, Macaristan, Özbekistan, Danimarka, Meksika, Kore, Kolombiya, Kıbrıs gibi ülkelerde önemli orkestralarda ve operalarda senfonik konserler, baleler ve operalar yönetti. Kendi eserlerinin dünya prömiyerlerini yaptı. CRR senfoni orkestrasının ve operasının şefliğini 5 yıl gibi bir süre üstlendi. Halen Yeditepe Üniversitesi Müzik Kulübü Senfoni Orkestrası şefliğini sürdürmektedir.

Ayrıca Senfonik orkestra ile birçok değişik müzik türlerini yan yana getirerek büyük projelere imza attı. Birçok Televizyon programı yaptı.

Yorum yapmaya iznin yok!