r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Rıfat ŞanlıelRıfat Şanlıel Akordion, Piyano ve Kemanı virtüözlük derecesinde çalabilen, birçok hit esere imza atmış, birçok büyük yapımlarda ön sıralarda yer almış büyük müzik ustalarından olan Rıfat Şanlıel, 1960'ların sonundan itibaren müzik dünyasında adını duyurmayı başarmıştır.

1975 yılında sözlerini Cengiz Tekin’in yazdığı Deli Gibi Sevdim, meşhur adıyla Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş şarkısıyla kariyerinde adeta zirveye vurdu.

Takip eden yıllarda başta Orhan Gencebay ve Ferdi Tayfur olmak üzere, Müslüm Gürses, Hüseyin Altın, BİRİCİK gibi birçok sanatçıyla çalışmış ve birçok sanatçıya da bestelerini vermiştir.

Evli ve 3 erkek çocuk babası olan Rıfat Şanlıel’in büyük oğlu Orhan Şanlıel ise senfonik alanda birçok konserin şefliğini yaparak büyük bir kariyer elde etmiştir. Son olarak, İbrahim Tatlıses’in Senfonik Açık Hava Konserine şeflik yapan Orhan Şanlıel, babasının aksine daha çok senfonik batı müziği ile içiçe.

1990'larla beraber, bozulan müzik piyasasından sessiz sakin bir şekilde köşesine çekilip, çok nadir besteler yapan Rıfat Şanlıel, uzmanı olduğu akerdion, keman ve piyanosu ile halen Gencebay, Tayfur, Gürses, Tatlıses orkestralarında hünerlerini sergilemeye devam ediyor.

Eserlerini yorumlayan sanatçılardan bazıları şunlardır.

Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Hüseyin Altın, BİRİCİK, Gökhan Güney, Gönül Akkor, Neşe Karaböcek, Bülent Ersoy, Kibariye vs.

Rıfat Şanlıl’in eserlerinden bazıları ise şu şekildedir.

Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş,

İtirazım Var,

Tanrım Nasıl Sevdim,

Bir Avuç Gözyaşı,

Bana Göre Değil,

İsyan Etme Diyorlar,

Yaşamak İçin vs.

Yorum yapmaya iznin yok!