r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Yasemin KumralYasemin Kumral Şimşek (d. 17 Mayıs 1954[1]), Türk pop müzik şarkıcısı ve iş kadını.

Annesi Melahat Kumral, babası gazeteci-yazar, şair Ahmet Muhtar Kumral’dır.

Müzik eğitimini babasından ve Prof. Fuat Koray’dan armoni, kompozisyon ve solfej dersleri alan Yasemin Kumral, Roma‘da gitar, piyano ve şan öğrenimi gördü. Ortaokulu babasının görevli gittiği Roma‘da okudu. Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun oldu. SonraMarmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü şan ana dalından mezun olmuştur. Çocukluk ve gençliğinde kaldığı İtalya‘daki yıllarında aynı zamanda, resim atölyesi çalışmalarına devam etmiştir.

Işık Lisesi’nde öğrenciyken, “Yahya Kemal‘i Sevenler” derneğinin düzenlediği şiir yarışmasında Türkiye birincisi olarak kazanmıştır.

Bestelerini kendisi yazan Yasemin Kumral, ilk ünlü olan şarkısı, 14 yaşındayken bestelediği “Yağmuru Durdurabilir misin?” dir. 1974′te söylediği, “Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya” adlı eseri, 25 yıl boyunca Kuzey Kıbrıs Bayrak Radyo, Televizyonunun istiklal marşımızla birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

1975 yılında ise “tüm zamanların unutulmaz şarkılarından” ünvanını alacak olan Bim Bam Bom‘u söylemiş, altın plak almıştır.

İngilizce ve İtalyanca bilen Yasemin Kumral, özel bir tv kanalında sunuculuk ve talk show programı yaptı, daha sonra beş yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan baş danışmanlığı görevinde bulundu.

Yasemin Kumral, sanat hayatı boyunca şarkılarını sadece stadyumlar, tv ler ve sinema salonlarında söylemiş, gazino programlarında hiç yer almamıştır. “Sevmek Varken” isimli bir şiir kitabı vardır.

Mevlana hayranı olan Yasemin Kumral, onun muhteşem beyitlerini Türkçeye çevirtip besteleyerek büyük bir yenilik yapmış, bu şarkıları 1999 yılında “Yasemin Kumral” adlı 12 şarkılık bir albümde toplamıştır.

Devlet opera ve balesi bünyesinde, kimsesiz çocuklardan meydana getirdiği “Altın Çocuklar Korosu”, dünya opera koroları içinde bir ilktir.

Yasemin Kumral, Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin kurucu üyesi oldu. 2002 yılında İzmir milletvekilliği için AK Parti’den aday oldu. Kazanamadı ve 2011 yılında tekrar aday oldu yine kazanamadı.

Yoğun çalışma hayatına rağmen, ”resim yapmayın” isimli kişisel sergisini açmıştır.

Yasemin Kumral, İstanbul Moda’da spikerlik, sunuculuk ve güzel konuşma okulu açmıştır.

2006′da Unesco‘nun teklifi üzerine “Haydi Kızlar Okula” kampanyası şarkısının söz ve bestesini yazarak seslendirmiş, klibinde rol almıştır.

Yasemin Kumral, 1986 yılında kurdukları ve eşi ile ortak olduğu Ahmet Şimşek Koleji'nin kolej marşını bestelemiş ve ilköğretim okulunun Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Sayısız konserler veren ve plakları yayınlanan Yasemin Kumral’ın en popüler şarkısı 1975 yılında yayınlanan Bim Bam Bom isimli şarkısı olmuştur. Yasemin Kumral, 1980 yılından beri Mevlana‘nın beyitleri üzerine besteler yapmaktadır.

Yasemin Kumral, Ahmet Şimşek Koleji'nin sahibi Ahmet Şimşek ile evlendi. “Tuncay”, “Altay Murat”, Yıldırım Ahmet ile Enis Yasin adında 4 erkek çocuğu ve Nilay Şimşek adında bir kızı vardır.

45'lik Plaklar

1971 – Ne Sen Beni Unut Ne De Ben Seni (Neva)

1971 – Bahar Şarkısı (Philips)

1971 – Anneciğim (Philips)

1973 – Yağmuru Durdurabilir Misin? (Melodi)

1972 – A Dağlar Ulu Dağlar (Melodi)

1972 – Menekşe (Melodi)

1973 – Ağla Ağla (Melodi)

1973 – Hasret Şarkısı (Melodi)

1974 – Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya (Melodi)

1974 – Sevgilim Üsküdar’lı (Melodi)

1975 – Bim Bam Bom (Kent)

Albümler

Seninle Ben (Diskotür - 1983 Albümü)

Uzaylı Dostum (Yank ı- 1990 Albümü )

Yasemin Kumral-Mevlana Besteleri (Raks - 1999 Albümü)

Beyaz Zambak (Avrupa Müzik - 2007 SINGLE)

Yorum yapmaya iznin yok!