r12

 Sevgili Yılmaz Tatlıses seni sevgiyle saygıyla rahmetle anıyoruz!

 

Sevim TanürekSevim Tanürek   (1934(?) - 16 Mayıs 1998)

Sevim Tanürek in özgeçmişi Türk Sanat Müziği Sanatçısı Sevim Tanürek sanat yaşamına 1950 de Ankara Radyosu nda başladı. 1959 da TRT den ayrılarak İstanbul a gelen ve sahne çalışmalarına başlayan Tanürek mesleğini uzun yıllar İstanbul da icra etti. Meraklısına not Gazeteciyim Bu olay 1998 in 11 Mayıs ında oldu. Sevim Tanürek hastanede yaşam mücadelesi verirken olay sırasında annesi Emine Erdoğan a ait 34 ABR 93 plakalı Opel otomobili kullandığı ortaya çıkan Erdoğan saat Şişli Adliyesi ne gizlice getirilip Nöbetçi Savcı Turgay Babacan tarafından sorgulandı. Savcı Erdoğan n polis ifadesini yeterli görüp tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Erdoğan hakkında Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik ile Hayati Tehlike Teşkil Edecek Derecede Yaralamaya Sebebiyet Vermek suçundan Asliye Ceza Mahkemesi nde TCK maddesi uyarınca 3 aydan 20 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ahmet Burak Erdoğan o dönemde 19 yaşındaydı ve Bilgi Üniversitesi nde okuyordu. Tanürek in hastanede yaşamını yitirmesi üzerine ek iddianame düzenlendi ve 2 yıl ceza istemi 5 yıla çıkarıldı.

     Duruşmalara gitmeyen Erdoğan ın avukatı Kadir Kartal müvekkilinin İngiltere de dil öğrenimi gördüğünü ailesi yargılama sürecinde hastane masrafı ve mezar ihtiyacının dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan tarafından karşılandığı gerekçesiyle şikayetlerini geri aldılar. Mahkeme Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi nden kazayla ilgili rapor istedi. Mahkeme bu rapor doğrultusunda 2 Haziran 2000 tarihli duruşmada oğul Erdoğan ın beraatine karar verdi. Adli Tıp çı Çakmak TDİ Genel Müdürü Burhan Külünk ün yardımcısı oldu. Recep Tayyip Erdoğan ın ses sanatçısı Sevim Tanürek e otomobiliyle çarparak ölümüne neden olan oğlu Ahmet Burak Erdoğan için tamamen kusursuz raporu vererek beraatini sağlayan Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesi Başkanı Eyüp Çakmak Türkiye Denizcilik İşletmeleri ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Ahmet Burak Erdoğan Tanürek e çarparak ölümüne sebep olduğu zaman İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisiydi. Olayın hemen ardından İngiltere ye dil okuluna giden Erdoğan Londra da ekonomi okudu.

16 Mayıs Klasik Türk müziği şarkıcısı. Daha sonra ayrılarak sahne çalışmaları yapmaya başladı. Çok sayıda 45 lik plak doldurdu.

     Karma Turka serisinden Hicran adlı bir albümü yayınlandı. 11 Mayıs 1998 de yayalar için yeşil ışık yandığı sırada yaya geçidinden karşıdan karşıya geçerken bir trafik kazası sonucu ağır yaralandı. Alman Hastanesi nde yoğun bakıma alındıktan sonra beyninde ödem oluşması ve beyin kanaması riskine karşı ameliyat edildi ve suni solunum cihazına bağlandı. Hastanede kaldığı süre boyunca hayati tehlikeyi atlatamayan ve durumu giderek ağırlaşan Tanürek beş gün sonra yaşamını yitirdi. Tanürek e çarpan otomobili kullanan dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan idi. Kazadaki sürücü ihmali dava konusu oldu ancak ölen Sevim Tanürek 8 de 8 kusurlu bulundu. Burak Erdoğan ise kusursuz bulundu. Mahkeme sürücü genci 3 ay hapse mahk m etti o da para cezasına çevrildi. Sevim Tanürek Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir

Yorum yapmaya iznin yok!